(42) 630 00 99 biuro@jenerix.com.pl

Build-It™ FR™

Materiał do odbudowy zrębu

 

ZOBACZ FILM

 

Build-It FR™ jest materiałem do odbudowy zrębu koronowo-korzeniowego wykonanym na bazie żywic kompozytowych, wzmocnionym włóknem szklanym.

Posiada wszystkie cechy jakimi powinien charakteryzować się materiał do odbudowy zrębu:

 • Opracowuje się jak zębina.
 • Zawiera drobno pocięte włókna szklane, które zwiększają wytrzymałość kompozytu.
 • Jest podwójnie utwardzalny.
 • Posiada parametry fizyczne podobne do zębiny.
 • Zawiera fluor.
 • Build-It FR dostępny jest w 25ml cartridgach do pistoletu oraz w samomieszających strzykawkach 8,6g w kolorach: A2, A3, niebieskim, złotym i opakerowym białym.
 • Jest widoczny na zdjęciu rentgenowskim, co pozwala określić dokładność odbudowy.
 • Build-It FR może być stosowany pod wszystkie pełnoceramiczne i pełnokompozytowe odbudowy, w połączeniu z wkładami FibreKor Post lub FibreKleer™ 4X™  

 

Zobacz raport The Dental Advisor

 

Build-It FR - Najlepszym Materiałem Roku 2013 wg Dental Product Shopper - Zobacz artykuł

 

Build-It zestaw zawiera:

 • pistolet 1:1 - 1 szt.        
 • 25 ml (48 g) cartridge materiału Build-It™ FR™ - 1 szt.        
 • mieszadełka - 20 szt.         
 • instrukcje

 

Build-It FR cartridge zawiera:       

 • 25 ml (48 g) cartridge materiału Build-It™ FR™ - 1 szt.    
 • mieszadełka - 20 szt.

 

Build-It FR zestaw ze strzykawkami samomieszającymi zawiera:

 • 4 ml ( 8,6 g) Build-It FR w strzykawkach samomieszających - 4 szt.      
 • mieszadełka z koncówkami wewnątrzustnymi - 20 szt.       
 • instrukcje

 

Build-It strzykawka samomieszająca zawiera:    

 • 4 ml ( 8,6 g) Build-It FR - 1 szt.   
 • mieszadełka z koncówkami wewnątrzustnymi - 5 szt.
 • instrukcje

 

 

Wskazówki użycia:

Przy stosowaniu strzykawki: Za każdym razem przy stosowaniu samomieszających strzykawek Build-It™ FR™ podstawowe znaczenie ma upewnienie się, czy baza
i katalizator wypływają równomiernie ze strzykawki. Jest to szczególnie ważne przy pierwszym użyciu strzykawki, ponieważ proces osiadania w czasie transportu może zmienić poziom materiału w jednej części strzykawki w stosunku do drugiej i nie nastąpi zmieszanie bazy i katalizatora w równych proporcjach, co spowoduje, że materiał nie zwiąże chemicznie.

Otwierając nową strzykawką proszę postępować zgodnie z następującą procedurą:

 1. Przed nałożeniem końcówki mieszającej obejrzeć poziom materiału do odbudowy
  w przylegających ujściach.
 2. Jeśli poziom w obu ujściach nie jest taki sam, wyciśnij nadmiar materiału ze strzykawki, dopóki substancje z obu stron nie wypływają równo. Można teraz założyć na strzykawkę końcówkę mieszającą.
 3. Nie cofać tłoczka w celu powstrzymania wypływu materiału przez ujście końcówki mieszającej ponieważ może to spowodować wciągnięcie zmieszanego materiału do jednej z komór strzykawki i spowodować jej zatkanie. Zamiast tego zdjąć, a następnie założyć ponownie końcówkę mieszającą na strzykawkę. Zlikwiduje to nadciśnienie wewnątrz końcówki mieszającej i zapobiegnie wypływowi nadmiaru materiału.
  WAŻNA UWAGA: Jeśli stosujesz tymczasowy materiał na bazie żywicy (na przykład materiał do tymczasowych koron i mostów TempSpan™), na materiał na odbudowę
  Build-It™ FR na odbudowę należy nałożyć warstwę izolującą - aby zapobiec przywieraniu materiału tymczasowego.

 

ODBUDOWA ZRĘBU KORONOWEGO:

 1. Odizolować ząb koferdamem lub w inny sposób.
 2. Nałożyć 37% żel wytrawiający na powierzchnie obnażonej zębiny i szkliwa. Pozostawić go na zębie przez 20 sekund.
 3. Spłukać ząb dużą ilością wody, dokładnie usuwąjac wytrawiacz. Osuszyć ligniną lub strumieniem powietrza przez 2 sekundy, aby usunąć nadmiar wilgoci. Nie przesuszać, pozostawić powierzchnię wilgotną.
 4. W ciągu 10 sekund nałożyć 2 kolejne warstwy Bond-1™ na zębinę i szkliwo. Delikatnie wysuszyć strumieniem powietrza w celu usunięcia rozpuszczalnika. Nie przesuszać; powierzchnia powinna mieć połysk żywicy.
 5. Utwardzać światłem przez 10 sekund.
 6. Jeśli stosuje się pasek formówki: umieścić pasek formówki wokół opracowywanego zęba. Umieścić końcówkę  doustną mieszadełka bezpośrednio na przygotowanej powierzchni i wycisnąć materiał Build-It F.R. Odczekać 4 minuty, aż zwiąże.
 7. Jeśli stosuje się formówki Build-It® Core Forms umieścić zakończenie mieszadełka bezpośrednio w formówce i wycisnąć materiał Build-It FR Nałożyć napełnioną formówkę na opracowywany ząb i przytrzymać przez około 4 minuty, aż materiał Build-It FR zwiąże.
 8. Opracować i wykończyć odbudowaną koronę zęba w zwykły sposób, stosując wiertła diamentowe lub węglikowe i wziąć wycisk pod koronę protetyczną albo odbudować ząb do pełnego konturu konwencjonalnym kompozytem.
  Jeśli po zdjęciu kształtki nie opracowywaliśmy powierzchni wykonanej z Build-It FR, oraz nie zanieczyściliśmy jej - możemy przystąpić do dalszej odbudowy kompozytowej.
  Jeśli powierzchnia została zanieczyszczona należy wytrawić ją, wypłukać i pokryć warstwą środka wiążacego Bond-1™

 

CEMENTOWANIE WKŁADÓW:

 1. Wprowadzić 37% żel wytrawiający do przygotowanego wnętrza kanału oraz na powierzchnię nośną korzenia. Pozostawić go na 20 sekund.
 2. Dokładnie usunąć kwas przepłukując strumieniem wody i lekko wysuszyć powietrzem. Za pomocą papierowych sączków usunąć nadmiar wilgoci. z wnętrza kanału.
  Nie przesuszać, pozostawić powierzchnię wilgotną.
 3. Za pomocą pędzelka lub cienkiego "mikrobrasha" nałożyć Bond-1 do opracowywanego kanału i na powierzchnię nośną korzenia .
 4. Usunąć nadmiar sączkami papierowymi. Nie pozostawiać nadmiarów bondu w kanale.
 5. Cementując wkład metalowy - nałożyć pędzelkiem na jego powierzchnię 2 warstwy Bond-1. Wysuszyć strumieniem powietrza. Utwardzać światłem, każdą powierzchnię przez 10 sekund. Nie dotykać wkładu ręką. (W przypadku cementowania wkładu FibreKor™ proszę odnieść się do instrukcji użycia wkładu FibreKor w zakresie procedury cementowania).
 6. Wprowadzić materiał Build-It FR do wnętrza kanału. Wkład dodatkowo pokryć cienką warstwą Build-ItFR.
 7. Wprowadzić wkład do kanału, pozwalając na wypłyniecie nadmiaru Build-It FR Usunąć nadmiar materiału Build-It FR. Odczekać ok. 4 minuty na związanie chemiczne materiału.

Jeśli cementujemy wkład z włókna szklanego:

 1. Przed przycięciem wkładu odczekać 4 minuty, aby materiał Build-It FR dobrze związał. Można też utwardzać światłem od strony zgryzu przez 40 sekund, a następnie przyciąć wkład. W każdym przypadku, materiał Build-It FR wymaga 4 minut aby zwązać w kanale.
 2. Wykonać odbudowę zrębu koronowego według opisu powyżej.